środa, 18 marca 2015

Zaplanuj swój plan (porodu). O czym warto wiedzieć zanim nadejdzie B-day?

Witajcie :)

Jak pisałam ostatnio, dzisiaj zajmiemy się planowaniem niezwykle istotnego dokumentu, jakim jest plan porodu. 

Po co mi to? Spytasz, droga Czytelniczko. Cóż, po to, by nikt nie robił jakiejkolwiek czynności bez Twojej wiedzy i zgody. By poród przebiegał według Twojego życzenia, wyobrażenia i w zgodzie z Tobą. 

Czym jest ten dokument? Plan Porodu to rodzaj dokumentu, w którym kobieta zawiera wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W myśl obowiązującego od 8 kwietnia 2011 r. standardu opieki okołoporodowej (rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, Dziennik Ustaw Nr 187 z dn. 7.10.2010 poz. 1259), taki plan powinnaś opracować wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.
plik pobrany ze strony http://www.slideshare.net/19marta82/plan-porodu


Co ująć w planie porodu? Jeśli tworzysz go sama, oto o czym warto pamiętać:
a) towarzysz w trakcie porodu. Ktoś będzie Ci towarzyszył w trakcie porodu? Zapisz to. Chcesz aby ta osoba była z Tobą cały czas, czy życzysz sobie by w trakcie pewnych zabiegów wyszła z sali? Czasami kobiety życzą sobie aby w trakcie właściwego porodu osoba towarzysząca opuściła salę i wróciła już po wszystkim. To zależy wyłącznie od Ciebie.

b) pozycje przed i w trakcie porodu. Określ pozycje, w jakich chcesz przebywać przed i w trakcie porodu (tu wiedza ze szkoły rodzenia bardzo się przyda). Napisz także jak bardzo chcesz być aktywna, tzn. czy chcesz leżeć przez cały czas, a może wolisz wyjść na mały spacer na korytarz itp.

c) środki przeciwbólowe. Napisz jakie środki przeciwbólowe chcesz stosować i w jakiej kolejności, np. gaz znieczulający przed epiduralem.

Rodzaje dostępnych środków:

entonox - jest to tzw. gas&air czyli mieszanka 50-50 tlenu i podtleneku azotu (tzw. gaz rozweselający), pozwala zredukować ból (może spowodować lekki ból głowy, senność lub niewielkie mdłości).
TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) - przezskórny elektryczny stymulator nerwowy - małe urządzenie, które posiada 4 przylepce. Umieszcza się 2 w połowie pleców i 2 w części lędźwiowej. Urządzenie to poprzez niewielki sygnał elektryczny wysyłany przez skórę do nerwów, a potem mózgu blokuje uczucie bólu. Jeśli zdecydujesz się na używanie TENSu polecam uczestnictwo w TENS warsztatach organizowanych przez Twój szpital. Pomoże Ci to w pełni zrozumieć jego działanie i wypróbować go pod fachowym okiem.
Penthidine/Morfina - potrzeba ok. 20 min zanim podany zastrzyk zacznie działać, lecz relaksujące i przeciwbólowe działanie tego środka trwa do 4 godzin. W niektórych przypadkach może powodować mdłości, senność. W sporadycznych przypadkach może zaburzyć oddech dziecka tuż po jego narodzinach - wtedy podawane jest antidotum.
Epidural - blokada nerwów w formie zastrzyku dordzennego. Podawany jest zawsze przez lekarza anestezjologa, więc przed podjęciem decyzji czy będziesz z tego korzystała, czy nie, upewnij się czy na oddziale, na którym planujesz poród jest taki lekarz dostępny. Środek ten podany może być tylko raz i tylko na pewnym etapie porodu. Podawany jest przez niewielką tubkę wprowadzaną do rdzenia kręgowego i potrzeba około 40 min zanim zacznie działać. Po wstępnym zabiegu rurka pozostaje w Twoim kręgosłupie i można uzupełniać, w razie potrzeby, epidural. Jednak po zastosowaniu tego środka nie będziesz w stanie "czynnie" brać udziału w porodzie, potrzebne będzie bliższe monitorowanie stanu Twojego i dziecka, a to oznacza więcej aparatury. Także po porodzie nie będziesz w stanie samodzielnie opuścić łóżka przez następnych kilka godzin.
Alternatywne środki przeciwbólowe - basen/wanna porodowa, homeopatia, akupunktura, hipnoza, aromaterapia itp. Zanim jednak zdecydujesz się na tą formę przedyskutuj to dokładnie z położna, która poleci Ci odpowiednich specjalistów. Muszą oni mieć zezwolenia do pracy na oddziałach szpitalnych.
d) co jest dostępne na oddziale porodowym i z czego chcesz skorzystać? Sprawdź następujący sprzęt:

-basen/wanna do porodu
-odtwarzacz CD
-kąt do parzenia kawy i herbaty
-TENS
-poduszki, piłki gimnastyczne itp.
Jeśli coś jest niedostępne możesz przynieść swoje.

e) monitorowanie rytmu serca dziecka. Jakiej metody chcesz użyć do monitorowania serca Twojego dziecka w trakcie właściwego porodu? Czy chcesz aby położna robiła to co jakiś czas stetoskopem, czy też wolisz być podłączona do monitora poprzez pas umieszczony na brzuchu?

f) pomoc w trakcie porodu. Możesz wyrazić swoje preferencje, co do narzędzi używanych (w razie potrzeby) do pomocy w urodzeniu dziecka. Są to na przykład: kleszcze, ssawka. W razie komplikacji stosuje się różne metody pomocy przy porodzie.

Napisz w planie porodu:

Co myślisz o wywołaniu porodu przez przebicie błony i sztucznym odprowadzeniu wód płodowych; wykonaniu epistomii (nacięciu krocza); cesarskim cięciu?
Kto pomoże w narodzinach Twojego dziecka - czy będzie to położna, czy wolisz lekarza, co myślisz o studencie obecnym w trakcie porodu?
Pozycje w trakcie właściwego porodu - określ w jakiej pozycji wolisz urodzić: stojąc, leżąc, kucając itp.

Co jeszcze?

Czy chcesz żeby Twój partner przeciął pępowinę?
Czy chcesz żeby Ci powiedziano o płci dziecka czy wolisz sprawdzić sama?
Czy chcesz żeby dziecko zostało wytarte zanim weźmiesz je na ręce?
Czy chcesz dostać zastrzyk przyspieszający poród łożyska?
Jak chcesz karmić swoje dziecko?
Czy chcesz, aby zaraz po porodzie podano dziecku zastrzyk z witaminy K, który zapobiegnie krzepnięciu jego/jej krwi jeśli dziecko ma do tego predyspozycje?
Czy chcecie zostać sami chwilkę po porodzie?

Koniecznie przedyskutuj ze swoją położną kwestię nieprzewidzianych sytuacji. Wiadomo, że wszystko może się zdarzyć. Zapytaj, co może pójść nie tak i jaka jest w tej sytuacji procedura postępowania. Warto jest być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz